Ucuza Kitap Nasıl Alınır?


Bir şeyleri ucuza almak her öğrenci için bir kazanç. En büyük giderlerimizden biri olan kitap harcamalarımız ise bize sık sık “ucuza kitap nasıl alınır?” sorusunu sordurtuyor. Biz ise bu hizmeti size getirmeyi bir ödev bildik. Yazıyı iki ayrı başlık altında inceleyeceğiz: sahaflar ve yayınevleri. Sahaflar başlığı altında, nerede sahaf bulabiliriz gibi sorulara cevap vereceğiz. Yayınevleri başlığında ise hangi yayınevleri, ne kadar indirim yapıyor gibi sorulara cevap vereceğiz.

1- Sahaflar

Sahaflar ucuza kitap almanın en kolay yollarından birisi. İkinci el kitapları, normal satış fiyatlarından yarı yarıya ucuza alma fırsatı sağlıyor. Aynı zamanda sahaf sahipleri ile kitaplar üzerine güzel güzel sohbet etme fırsatı da sağlıyor.

Aslıhan Pasajı

Taksim ve civarına fazlaca işiniz düşüyorsa ve kitap okumayı seviyorsanız, burası yeni uğrak yeriniz. Aslıhan Pasajı içinde 20’den fazla sahaf dükkanı var. Aradığınız kitabı birinde bulamazsanız, diğerinde bulursunuz. Sahaf sahiplerinin çoğu güler yüzlü ve kitaplar üzerine sohbet etmeyi seviyorlar. Ayrıca bir sahaftan 5 ya da 6 adet kitap alışverişi yaptığınızda bir de toplam fiyattan indirim yaptırıp, bir kitabı bedavaya getirme şansınız da var. Sahaf sahiplerinin çoğu dememin de güzel bir sebebi var, zamanında -daha korsan kitap ile orijinal kitabı ayırt edemezken- bu sahaf sahiplerinden birisi bana korsan kitap satmıştı. O zamandan sonra pasaj içindeki o sahafa uğramadım ama belki o sahafın da tavrı değişmiştir. O yüzden istediğiniz gibi gezin, istediğiniz kitapları alın, plaklara bakın, plak alın.

Peki burası nerede?

Burası Galatasaray Lisesi’nin karşısında. Galatasaray Lisesi’ni arkanıza aldınız. Karşınızda bir sokak göreceksiniz. Evet, eskiden Hard Rock Cafe’nin bulunduğu sokak. O sokağa girin, sağınıza baka baka ilerleyin. Sağınızda pasaj girişini göreceksiniz. Şimdiden iyi alışverişler.

Kafkas Pasajı (Ve Caferağa Mahallesi Çevresi)

Burası da Kadıköy ve çevresine sık sık yolu düşenler için. Burada da bir pasaj içinde sahaflara ulaşabiliyorsunuz, aynı zamanda Caferağa Mahallesi üzerinde, ancak, pasajın dışında olan çok değerli sahaflar var. Güzel bir kitap alışverişi yapıp, ardından çevredeki kahve dükkanlarından birinde aldığınız kitapları incelemek güzel bir etkinlik olabilir.

2- Yayınevleri

Bu başlık altında ise kendi yayınlarını indirimli olarak satan yayınevlerinden bahsedeceğiz.

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları hem yenilenen binasıyla hem de Türkiye’nin önemli yayınevlerinden olmasıyla bizim için gayet önemli. Galatasaray Lisesi’nin orada olan yayınevi her kitapta %20 indirim yapıyor. Hatta her ay bazı yazarlarda daha fazla indirimler oluyor. Yapı Kredi’den bir kitap almak istiyorsanız, kendi yerlerinden alabilirsiniz. Hem de güncel sergiye gitmediyseniz gelmişken sergiye de gidebilirsiniz.

Metis Yayınları

Metis yayınları özellikle sosyal bilimler ile ilgilenenler için vazgeçilmez bir yayınevi. Sıraselvilerde olan dükkana gittiğinizde %20 indirim ile alışveriş yapabiliyorsunuz.

İletişim Yayınları

Cağaloğlu’nda olan dükkanda da %20 indirim var. Hem roman bakımından hem de bilim yayınları bakımından hem de araştırma yazıları bakımından vazgeçilmez bir yayınevi.

İthaki Yayınları

Bu insanlar Tolkien’in külliyatını çevirdiler, daha ne yapsınlar. Hem de %35 indirim yapıyorlar. Cağaloğlu’nda.

Say Yayınları

Cağaloğlu’nda olan bu kitabevinde de %25 indirim var.


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: