Sosyal Sorumluluk ile Fark Yarat


Sosyal Sorumluluk ile Fark Yarat. Küçük ya da büyük bir hayata dokun. Küçük bir projede önemli bir rol oyna ya da büyük bir projede küçük bir rol.

Sosyal Sorumluluk Nedir? 

Günümüzde çokça kullandığımız ve hayatımıza yerleşmiş bir kavram sosyal sorumluluk.  Sosyal sorumluluk içinde bulunduğumuz toplumun sorunlarına kayıtsız kalmamaktır. Bu sorunlar sizi hiç etkilemiyorsa bile onları çözmek için bir şeyler yapmaktır. Yalnızca şikayet eden, çözüm önerisinde bulunmayan kalabalıktan bir adım öne çıkıp elini taşın altına koymaktır. Kısacası insanın yaşamına anlam katan amaçlardan biridir, başkalarının yarasına merhem olmaktır.

“Ben neyi değiştirebilirim ki?”

Genelde sorunlar karşısındaki tavrımız ”ben neyi değiştirebilirim ki?” ya da “ben ne yapabilirim ki” olabiliyor. Gerçekten de elimizden hiç bir şey gelmiyor mu? Bununla ilgili kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Sitem ediyoruz, şikayet ediyoruz, üzülüyoruz ama bunlar hiç bir şeyi değiştirmiyor. Bir şeyleri değiştirecek olan yegane şey ufak da olsa bir adım atmak. Bu konuyla ilgili sevdiğim bir hikayeyi paylaşmak istiyorum .

Adamın biri sabaha karşı bir okyanusun sahilinde. Güneşin doğuşunun keyfini çıkarmak için sahile iner. Uzakta sahilde birini görüp biraz yaklaştığında sahile vuran deniz yıldızlarını okyanusa atan bir çocuk olduğunu fark eder. Çocuğa yaklaşarak sorar:

Deniz yıldızlarını neden okyanusa atıyorsun?

Çocuk der ki:

Güneş yükseldi mi, sular çekiliyor. Onları suya atmazsam susuzluktan ölecekler.

Adam devam eder:

Sahil kilometrelerce uzanıyor ve binlerce deniz yıldızı var, hangi birini atacaksın. Ne fark edecek ki?

Çocuk, adamı dinledikten sonra bir deniz yıldızını daha okyanusa atar ve cevap verir:

Bu deniz yıldızı için çok şey fark etti.

Adam, çocuğun yalnızca okyanus manzarasının keyfini çıkarmaya gelmeyip bir fark yaratmak istediğini anlar ve ona katılarak bütün sabahı okyanusa deniz yıldızı atarak geçirir.

Hayatımızdaki deniz yıldızları;

Bu hikayedeki çocuğun yaptığı gibi hayat akarken, başkalarının  hayatında bir fark yaratmak için bir şeyler yapabiliriz. Bizim hayatımızda da mecazi anlamda  suya atılmayı bekleyen pek çok deniz yıldızı var. Okyanustaki bütün  deniz yıldızlarının hayatını kurtaramayız belki. Ama eğilip önümüzde duran deniz yıldızını suya fırlattığımız anda bir şeyleri değiştirmeye başlarız. Bugün çevremizi korumak adına bir çöpü kaldırırız yerden yarın bir çiçeği sular bir sokak hayvanı besleriz. Ya da bir insanın hayatına dokunur yaşamını güzelleştirme çabasına gireriz. Bana göre bir hayatı kurtarmak, güzelleştirmek ve sorunları düzeltmek adına yapılan her hareket sosyal sorumluluktur. İster bireysel olarak yapın ister bir ekiple  veya sivil toplum örgütünde gönüllü olarak…  Karşılık beklemeden  yapılan her iyileştirici adım bir sosyal sorumluluk hareketidir.

Haydi öyleyse öylece durup bir şeylerin olmasını beklemeyin. Gülümseyin ve elinizden gelenin en iyisini yapın.


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
1
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: