giphy.gif

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri


Her geçen gün sosyal medyaya daha fazla bağlanıyoruz. Peki, hayatımızın içine bu kadar giren sosyal medya bizi nasıl etkiliyor? Dünyada üç milyar insan, yani toplam nüfusun yüzde 40’ı sosyal medya kullanıyor. Araştırmalar, günde ortalama iki saatimizi sosyal medyada geçirdiğimizi gösteriyor. Bu, her dakika yarım milyon tweet ve Snapchat fotoğrafı paylaşılması anlamına geliyor. Bu yazıda hayatımızın içine böylesine girmiş bulunan sosyal medyanın olumsuz etkilerini inceleyeceğiz.

Sosyalleşiyor muyuz? Yalnızlaşıyor muyuz?

Sosyal medya sayesinde dünyanın öbür ucundaki insanlarla iletişime geçebiliyoruz. Fakat, bunun yanında sosyal hayatımızı dijital ortamlarda yaşamanın, gün geçtikçe çoğalarak bulunduğumuz ortamda insanlarla iletişim kurmamızı ve insanlara olan iletişim yakınlığımızı azalttığı gözle görülüyor. Çağımızın en büyük yardımcısı teknoloji, yine çağımızın en büyük sorunu iletişim problemini doğuruyor. Bugün hemen hemen hiç birimiz arkadaşlarımızla veya ailemizle otururken asla “telefonum ile ilgilenmem” diyemiyoruz. Bunun sebebini gelişen teknolojinin insan üzerindeki etkisiyle yorumlayabiliriz. Evet dünyanın öbür ucundaki biriyle iletişim kurmamızı sağlayan sosyal medya, bazen yanı başımızdakiler ile iletişim kurmamızı engelliyor. Çok değil bundan 7-8 sene öncesiyle bugünü kıyaslandığımızda bile gözle görülür bir fark var arada. Her an elimizde olan telefonumuzdan bir kaç saatliğine ayrılsak nerdeyse bir uzvumuzu kaybetmiş gibi afallıyoruz.

Mutsuzlaşıyoruz!

Kaspersky Lab’ın araştırmasının sonuçları, sosyal medyanın artık pek çok insanı mutsuz hissettirdiğini gösteriyor. Bunun önde gelen sebeplerinden biri de beğenilme isteği, yani “like” avı olarak karşımıza çıkıyor. Paylaşılanları istedikleri kadar ilgi görmeyince çoğu insanın morali bozuluyor. Türkiye’deki insanların %41’i de arkadaşları kendilerinden daha fazla beğeni aldığı zaman kıskandıklarını itiraf ediyor. Araştırmada buna ek olarak, insanların sosyal medyada arkadaşlarının daha mutlu görünen hayatlarını kıskandıkları da ortaya çıkıyor. Sosyal medya paylaşımlarında genelde insanlar her an mutluymuş, hep geziyormuş gibi bir görüntü var. Herkes fazlasıyla fotojenik, fazlasıyla cesur, fazlasıyla esprili… Sosyal medyada çok zaman harcayan biri, bu sanal yaşamın içinde doğal olarak mutsuzlaşıyor. Gerçek hayatta bir sorunla karşılaştığında “herkes mutlu sadece ben mutsuzum” düşüncesine kapılıyor.

Sosyal medya bağımlılığı

Bazı araştırmacılar tweet atmayı engellemenin, sigara ve alkol bağımlılığını engellemekten daha zor olduğunu söylese de henüz bununla ilgili kesinleşmiş bir veri yok. Her an sosyal medyaya bakma ihtiyacı bir bağımlılık halini alıyor. Farklı şeylerle ilgilenirken bile aklınızda sosyal medyada yaptığınız paylaşımın kaç beğeni aldığı varsa, sürekli yaptınız paylaşımı kaç kişinin gördüğüne bakma ihtiyacı duyuyorsanız, gittiğiniz yerlerde sosyal medyada paylaşmak için fotoğraf çekmekten anı yaşayamıyorsanız sizde sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.

Siber Zorbalık

Sosyal medya ağlarını yediden yetmişe her yaş grubu kullanıyor ve bu ağlarda anonim bir karakter oluşturmak çok rahat. Bunu bilen kötü niyetli insanlar ekranlarının arkasına saklanarak bir çok insanın endişeli biri haline dönüşmesine sebep olabiliyor. Acımasızca eleştiriyor, kücük görüyor, alay ediyorlar. Ayrıca siber zorbalık sadece gençlerle sınırlı değil, yetişkin insanlardan da siber zorbalar çıkabiliyor. Bol stresli bir yaşama mecbur kalınıyor.

Sosyal medya günde ortalama 3 saatimizi alıyor

We Are Social ekibinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de de sosyal medya kullanımı bir hayli fazla. Rapora göre Türkiye nüfusunun yüzde 60’ı (yaklaşık 48 milyon kişi), her gün ortalama 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Kitap okumaya vakit bulamayan bir toplum olarak 3 saatimizi sosyal medyaya vermemiz manidar.

Sonuç olarak; her ne kadar bu yazıda sosyal medyanın olumsuz taraflarına değinsek de bilinçli kullandığımızda ve gereğinden fazla vakit harcamadığımız sürece sosyal medya bizler için faydalı bir mecradır. Önemli olan nasıl ve ne amaçla kullanacağımızı bilmekten geçiyor. Bu açıdan medya okuryazarlığı eğitimi almanın önemli olduğunu vurgulamamız gerek.


Beritan Aydoğdu

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
2
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
1
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
3
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.