Ruhların İletişimi – Proust ve Müzik


Yapı Kredi Kültür Sanat, Ruhların İletişimi – Proust ve Müzik etkinliğini düzenliyor. Özel St. Benoit Fransız Lisesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, 27 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da yapılacak.

Etkinliğin sayfasında yapılan açıklama ise şöyle:

“…ruhlar arasında mevcut olabilecek iletişimin yegâne örneği müzik mi diye düşünüyordum.” – Marcel Proust

Proust sever misiniz? Peki, müzik sever misiniz? Bu konser, her iki gruba da sesleniyor. En çok da müziksever Proust tutkunlarına… 20. yüzyıl edebiyatının en büyük yazarlarından Marcel Proust’un dev yapıtı, “Kayıp Zamanın İzinde”yi okumuş olanlara ya da okumaya niyetlenenlere… Yapıtı başından sonuna kadar bir arada tutan şeyin, müzik olduğunu hissedenlere… Yazarın, romanın düşsel kahramanı besteci Vinteuil’ü hangi bestecilerden esinlenerek yarattığını merak edenlere… Müzik ve besteciler üzerine en çarpıcı, en ironik değerlendirmelerin Proust tarafından yazılmış olduğunu bilenlere…

Yapı Kredi Kültür Sanat ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin ortaklığında gerçekleşecek olan “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” konseri, Mehmet Rifat’ın YKY’den çıkan aynı adlı kitabından alınan ilhamla tasarlandı. Konserde keman sanatçısı Pelin Halkacı Akın ve piyanist İris Şentürker, Proust’un yapıtında ve yaşamında büyük öneme sahip olan Richard Wagner, Camille Saint-Saëns, César Franck ve Reynaldo Hahn’ın eserlerini yorumlayacaklar. Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer ile müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı, Proust’un yapıtı ve bunun içinde müziğin yeri üzerine konuşma yapacaklar.

Konuşmalar:
Nami Başer
Emre Aracı

Konser:
Pelin Halkacı Akın, keman
İris Şentürker, piyano

Etkinlik ücretsizdir.

 

Etkinliğin sayfasına ve kaynağına ulaşmak isteyenler buraya tıklayabilirler.


istanbulapp

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.