Ne İzleyelim? (Nisan Ayı Film Önerileri)


Geleneksel serilerimizden ne izleyelim’in nisan ayı film önerileri ile devam ediyoruz. Yine başka bir geleneğimiz olan 5 rakamından da vazgeçmediğimiz için, 5 film ile karşınızdayız. Şimdiden iyi okumalar, iyi seyirler.

 

1- Monty Python and the Holy Grail

Sinemada mizahın yönünü değiştiren Monty Python tayfasının filmlerine başlamak için güzel bir film. Absürt komedinin ilk örneklerinden olan bu film, 1974 yapımı. Yönetmenliğini Terry Gilliam ve Terry Jones’un yaptığı bu film, kendini Kral Arthur olarak adlandıran birinin ve onun yuvarlak masa şövalyelerinin kutsal kaseyi arama hikayesini anlatıyor.

 

2- Big Fish

Big Fish, Tim Burton’ın 2003 yılında çektiği bir film ve şahsımca Tim Burton’ın en iyi filmlerinden birisi. Bir baba vardır ve filmin geçtiği zamanda, kendi çocuğunun da bir çocuğu olmak üzeredir. Bu baba bize anlattığı hikayelerle bizi gençliğine götürür, gençliğini ise Ewan McGregor oynar. Babanın anlattığı hikayeler çocuğa göre gerçeklik payı az, kurmaca payı fazla hikayelerdir. Filmde ise bu iki karakterin bir bakıma yüzleşmesini görürüz. Filmin fragmanına ve filmin kısa bir incelemesine ulaşmak için:

 

3- Ölümlü Dünya

Ölümlü Dünya 2018’in en iyi Türkçe komedi filmlerinden birisi. Yönetmenliğini Ali Atay’ın yaptığı bu film sahne sahne sizi fazlasıyla güldürecek. Yetersiz reklam çalışmasına rağmen, filme bakınca anlayacağımız kadar yetersiz bütçe ile çekilmesine rağmen kesinlikle izlemeye değer bir film.

 

4- The Imitation Game

Almanların Enigma kodunu çözmek için görevlendirilmiş Alan Turing ve onun kadar dahi diğer matematikçilerin bir araya gelmesini izliyoruz. Aynı zamanda dönemin algısına göre “farklı” olan cinsel yöneliminden dolayı yargılanmasını. Gerçi dönemin algısına göre dedik ama günümüzde homofobiklik hala ciddi derecede var. Tek fark artık idam edilmiyorsunuz.

 

5- Full Metal Jacket

Bu film hakkında size tek bir şey diyeceğim. “Bir Stanley Kubrick filmi.”

 

 


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: