Mevlana Değişim Programı


Mevlana değişim programını, kısaca biz öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelerde eğitim görmesine olanak sağlayan bir değişim programı olarak tanımlayabiliriz. Bu yazıda, bu program kapsamında Güney Kore’de 1 yıl değişim gerçekleştirmiş bir iktisat bölümü lisans öğrencisi olarak sizlere başvuru sürecinden değişim sonuna kadar yapmanız gerekenleri anlatacağım.

1. Adım: Başvuru

Her yıl şubat ya da mart ayında başvurular başlıyor. İstanbul Üniversitesi’nin Mevlana sitesinde duyurusu yapılıyor. Başvuru için sizden istenilen belgeler şu şekilde:

 1. Aday Öğrenci Başvuru Formu
 2. Bir adet vesikalık fotoğraf
 3. Transkript (Lisans öğrencileri için AGNO: 2,5/4, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için AGNO 3.00/4 şartı var.)
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Öğrenci belgesi
 6. Yabancı dil belgesi veya üniversitenin yaptığı yabancı dil sınavı için başvuru formu

Aday öğrenci başvuru formunda hangi okullara başvurmak istediğiniz soruluyor. İstanbul Üniversitesinin anlaşması olan okullara bakmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bölümünüzün seçtiğiniz okulla anlaşması olup olmadığını da istediğiniz okulun bağlantısına tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Ülkelere göre hibe miktarlarını kontrol etmekte de fayda var.

Daha detaylı bilgi için geçen senenin başvuru şartlarına buradan bakabilirsiniz.

2. Adım: Yabancı Dil Sınavı

Eğer TOEFL, YDS gibi sınavlara girmemişseniz İstanbul Üniversitesinin yabancı dil sınavına başvurmanız gerekiyor. İngilizce dışında Arapça, Kazakça, Fransızca, Korece, Kırgızca, Rusça, Farsça sınavları da yapılıyor. Gitmek istediğiniz ülkeye ve okula göre girmeniz gereken yabancı dil sınavı değişiyor. Ayrıca bu sınavlar Erasmus programı için de geçerli. Yani hem Erasmus programına hem de Mevlana programına başvurmak istiyorsanız, tek bir sınava girmeniz yeterli oluyor. Ancak hangi dil olursa olsun, iki değişim programından da faydalanabilmek için bu sınavdan en az 50 almanız gerekiyor. Sonrasında ortalamanız da hesaba katılarak(Yabancı dil puanı %50 + ortalama %50) bir değişim programı puanınız oluyor. Her bölüm kendi içinde sıralama yapıyor ve sadece belli bir dereceye girenlere hibe çıkıyor.

3. Adım: Tercih Sonuçları

Yabancı dil sınavı açıklandıktan 1 veya 2 ay sonra tercih sonuçları da açıklanıyor. Ancak sonuçlar açıklandığında sizinle özel olarak iletişime geçilmiyor. Her gün Mevlana’nın internet sitesinden kontrol etmeniz gerekiyor. Diyelim ki sonuçlar açıklandı ve hibe kazanarak istediğiniz okula gitmeye hak kazandınız, asıl belge işlemleri burada başlıyor. Öncelikle Mevlana ofisi ile iletişime geçmelisiniz. Sonrasında ise değişimin sonuna kadar her aşamayı takip etmeniz gerekiyor.

Bu aşamada sadece tercih ettiğiniz okula değişim öğrencisi olarak başvuru hakkını kazanmış oluyorsunuz. Değişimi gerçekleştirebilmek için karşı kurumdan da kabul almanız gerekiyor.

4. Adım: Karşı Kuruma Başvuru

Gitmeye hak kazandığınız okulun internet sitesinden değişim öğrencisi başvuru formunu (exchange student inbound) bulup belirlenen tarihe kadar doldurmanız, sizden istenilen belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Yoksa benim gibi Mevlana ofisinin ya da karşı kurumun sizle iletişime geçmesini beklerseniz final haftanızda bu başvuru formunu doldurmak için sadece bir haftanız kaldığını öğrenip içten içe isyan edebilirsiniz… O yüzden size tavsiyem, tercih sonuçlarınızı alır almaz araştırma yapmaya başlamanız ve karşı kurumun internet sitesinde okunmadık yer bırakmamanız. Boşuna zora düşmenin anlamı yok.

Bu başvuru formu son derece önemli çünkü sizden istenilen ve bir anda hazırlayamayacağınız belgeler var. Belgelerinizi ne kadar erken tamamlamaya başlarsanız o kadar iyi. İstenilen belgeler şu şekilde oluyor:

 1. Kendinizle ilgili temel bilgiler ve başvurmak istediğiniz program, kaç dönem değişim gerçekleştirmek istiyorsunuz? Yurtta mı kalmak istiyorsunuz yoksa ev mi tutacaksınız? Yemekhaneden yararlanmak istiyor musunuz yoksa istemiyor musunuz gibi soruların olduğu bir form.
 2. Referans mektubu
 3. Motivasyon mektubu
 4. Transkript belgesi
 5. Pasaport fotokopisi
 6. Finansal durumunuzu gösteren belge (En önemlisi bu belge çünkü örnek vermem gerekirse Chungnam Ulusal Üniversitesi 1 yıl için banka hesabınızda 9 bin dolar olmasını istiyor, şahsen başvurduğum zamanda dolar kuru düşüktü ve ailem bu programa katılmayı çok istediğim için kredi çekmişti)
 7. Sağlık raporu (Okuluna göre ilk aşamayı geçtikten sonra da gönderebilirsiniz)

Karşı kurumdan kabul aldıktan sonra derin bir nefes alabilir ve uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Henüz bilet almanızı tavsiye etmiyorum ancak bilet fiyatlarını takip etmeniz önemli.

5. Adım: Mevlana Programı Değişim Öncesi Hazırlanacak Belgeler – Giden Öğrenci

Gelelim Mevlana programının giden (outgoing) öğrencilerden istediği belgelere. İşin en karışık kısmı da burası çünkü maalesef ki İstanbul Üniversitesi Mevlana bölümünün internet sitesinde bu belgelerin nasıl doldurulması gerektiği yazmıyor. Mevlana ofisine gidip tek tek sormanız lazım. Ayrıca bu belgeleri doldurmak için yeterli süreniz olduğundan (yani uçak biletinizin tarihine dek) emin olmalısınız. Birim koordinatörü ve bölüm başkanından imza almanız gerekiyor ve bu kişiler her zaman okulda olmayabiliyor. En sağlıklısı karşı kurumdan kabul alır almaz bu kişilerle mail yolu ile iletişime geçmek. Sonra benim gibi gece uçağınız varken gündüz imza almak için okulda ofis ofis gezmek zorunda kalabilirsiniz…

Bu belgeler, Mevlana’nın internet sitesinde “formlar” bölümünde “Değişim Öncesi Hazırlanacak Belgeler, Giden Öğrenci için” şeklinde yer alıyor.

 1. Öğrenci beyannamesi
 2. Öğrenci başvuru formu
 3. Öğrenim protokolü (ders dönemindeki öğrenciler için)
 4. Öğrenci kabul belgesi
 5. Öğrenci yükümlülük sözleşmesi

Bu belgelerden en önemlisi öğrenim protokolü. Diğer belgelerde genel olarak açıklarsam bazı temel bilgiler verip (hibe için IBAN numarası, yakınlarınızın iletişim bilgileri gibi) imza atıyorsunuz.

Ancak öğrenim protokolü daha farklı. Bu belgeyi birim koordinatörünüzle birlikte gideceğiniz okuldaki ders listesine bakarak doldurmalısınız. Kendi okulunuzdaki seçtiğiniz derslerle, karşı okuldaki seçtiğiniz dersler hem içerik bazında hem de kredi bazında uyuşmalı. Ki bu çok zor, çünkü gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız ve İngilizce eğitim görecekseniz, zaten İngilizce ders seçenekleriniz kısıtlı olacak ve seçebileceğiniz derslerin çoğu birbiriyle çakışacak. Ya da küçük bir ihtimal de olsa diğer derslerle çakışmayan ve size İngilizce olarak sunulan bir ders pratikte İngilizce işlenmeyecek… Yeniden ders programı hazırlamak zorunda kalacaksınız…

Az önce anlattığım sebeplerden dolayı derslerinizi seçerken ve eşleştirirken çok ama çok dikkatli olmanız lazım, çünkü sonrasında ders değiştirmek isterseniz ders değişikliği belgesini doldurmanız gerekecek. Ki ders değişikliği formunu anlatıp daha da fazla kafa karıştırmak istemiyorum… Kısaca yine her iki kurumdan da ıslak imza almanız gereken bir belge diyelim ve ihtiyaç duymayacağınızı varsayarak yazıma devam edeyim.

Ders seçiminizi ve eşleştirmenizi tamamladıktan yani karşı kurumdaki ders programınızı oluşturduktan sonra hem birim koordinatörünüzün hem de bölüm başkanınızın bu belgeyi -öğrenim protokolü- imzalaması gerekiyor. Karşı ülkeye gittiğiniz zaman bu belgeyi karşı kurumdaki bölüm başkanı ve birim koordinatörü de imzalamalı. Karşı kurumdaki sınavlarınız bittikten yaklaşık 2 hafta kadar sonra karşı kurumdaki transkriptinizi ve öğrenim protokolünüzü -eğer varsa ders değişikliği formunuzu- Mevlana ofisinize ulaştırmanız gerekmekte. Bu konuda gerekli bilgiyi Mevlana ofisi verecek. Döndüğünüzde doldurmanız gereken birkaç belge daha olacak, onları da yazımın ilerleyen kısımlarında açıklayacağım.

6. Adım: Vize İşlemleri ve Uçak Bileti

Vize işlemleri her ülkeye göre değişiyor. Şahsen Güney Kore’ye gittiğim için sadece Güney Kore vizesi ile ilgili açıklama yapabileceğim.

Güney Kore’deki okulum -Chungnam Ulusal Üniversitesi- sizin için bulunduğu şehirdeki göçmenlik bürosuna başvuruyor ve bürodan vize kabul belgesi alıyor. Sonrasında mail yoluyla bu belgeyi size gönderiyorlar. Sadece 2 sayfalık Korece bir belge. Vizeye bu belge ile başvurmanız gerekiyor. Konsolosluk sitesinde D-2 öğrenci vizesi için istenen belgeler:

 1. Pasaport
 2. 1 adet fotoğraf
 3. Öğrenci belgesi
 4. Kore’deki okulun gönderdiği kabul belgesi (표준 입학 허가서) (Yani az önce anlattığım vize kabul belgesi)
 5. Kore’deki okulun tescil belgesi (학교 사업자 등록증) (Chungnam’ı bildikleri için bu belgeyi sormadılar)
 6. Kore’de kalma süresi 90 günden fazla ise $60 az ise $40 (Fiyatlar başvuracağınız zaman değişebilir, başvurmadan önce konsolosluğu arayıp sormalısınız)
 7. Kore’ye hibe ile gitmeyecek olan öğrenciler için 10,000$’lık banka hesap dökümü

Bu belgeleri tamamlayıp konsolosluğa gittiğinizde birkaç belge daha dolduruyorsunuz. Konsoloslukta doldurduğunuz belgede Güney Kore’ye ne zaman giriş yapacağınız soruluyor. Uçak biletinizin bu tarih itibariyle veya daha geç olması gerekiyor. Bu aşamada uçak biletinizi satın almış olmanıza gerek yok ancak aklınızda bir tarih olması şart. Benim önerim okulun açılmasına en az 1 hafta önce kala gideceğiniz ülkeye varmanız şeklinde. Temkinli davranmak istiyorsanız, vizeniz çıktıktan sonra biletinizi satın alabilirsiniz. Bana sorarsanız, ucuz bilet bulursanız kaçırmayın derim.

En geç 2 iş gününe vizeniz çıkıyor. Konsolosluğa gidip pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Artık yola çıkmaya hazırsınız.


İlay Tokdemir

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
1
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
2
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
2
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
2
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: