Kavga Kültürü ve Nezaket


Nezaket Kelimesinin Anlamı

Farsça ‘nazik’ kelimesinden Arapça kalıbına göre uyarlanmış, daha sonra dilimize nezaket olarak geçmiş bir kelime vardı. Nezaket, kelime anlamıyla başkasına karşı ince ve saygılı olmayı ifade eder. Şimdilerde bu kelimenin sadece adını duyar olduk. Nezaketin davranışlara yansımasını kaybetmiş durumdayız.
Microsoft’un aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkede yaptırdığı bir araştırmaya göre; Türk internet kullanıcılarının %71’i, çevrimiçi tehditlere maruz kalıyor.
Hayatın her alanında kavga kültüründen beslenen toplumda şiddet olayları da sanal ve gerçek ortamda giderek artıyor.
Toplumda nezaket denilince çeşitli çarpıtmalarla kılıbıklık, zayıflık, tavizkârlık ya da çıkarcılık olarak yorumlanıyor. Herkes toplumun gidişatından şikayetçi ama aynı toplum, kitlesel olarak aynı hataları yapmaya devam ediyor. Oysa nezaket kavramı, sadece karşıdaki insana güzel konuşmak ya da teşekkür edebilmekten ibaret değildir.
Sosyalleşmenin ve iletişimin önünü açması ve onları mümkün kılmasıyla elzem olan nezaket, yeri geldiğinde temelde empati kurmanızı da sağlar. Nezaketi sadece yabancı kişilere, karşı cinse ya da belli durumlarda nazik davranmaya indirgersek toplumdaki kötülükler hep beklenmeyen kişilerden gelecektir. Oysa nezaket, insanın çevresindekilere karşı gösterdiği ahlak, adab-ı muaşeret ve nazik davranışlara denir. Nezaket, insanların medeni olma durumunu ve toplumun kültür seviyesini gösterir. Toplumda saygı ve sevginin özünü görmek istiyorsak öncelikle nezaket kurallarına bağlı kalmalıyız.
Şartlara göre şekil almayan tamamıyla ince, naif ve nazik bir dünya diliyorum.

Hami Battal

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
2
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
1
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
2
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.