A9DD0D71-AC4F-4361-B140-471B74E17B6C.gif?fit=400%2C400

IOT ve Dünya ile Bağlantılı Olmak


Bizler yalnız olmaya ihtiyaç duyduğumuz kadar kalabalıklar içinde olmaya da ihtiyaç duyuyoruz. Her birimiz bir şekilde sürecin ve insanların içindeyiz. Bu kadar fazlayken gidişatın içinde başrol veya yan rol oynamak, doğanın bize sınavıdır. Her sınavda olduğu gibi başarı sergilemeyen elenecek; başarılı, avantajlı olanlar mükafatlandırılacaktır. Bu her kesimde böyle olmuştur. Diğer bir deyişle dünyayla bağlantıda olmayan ya da yalnız olmayı seçen bir şekilde kopacaktır. Sürecin içinde kalmak isteyen ise kendini ciddi bir maratona hazırlar. 

Bu yarışta olan şey: Canlı doğası ve üstünlük göstermek… Her canlı ne kadar baskın olduğunu, sözgelimi ormanın kralının kim olduğunu göstermek ister. Ancak tabiat doğal seleksiyonla seçer hayatta kalanı. Canlıların güç gösterisi kavramı da zaman içinde değişmektedir. Bir zamanlar toprak savaşı veren insanlık şimdilerde siber güvenlik savaşı vermektedir. Kurulu düzende olay, ne kadar güçlü olduğun değil dünyayla ne kadar bağlantıda kaldığın ve o bağlantı içerisine ne kattığındır. 

İnsanlar, çağlar ve olaylar atlatmışlardır. Gelen her yeni süreçte yıkılıp, yeniden uygarlıklar kurmuşlardır. Süreçler paralel, fakat, bir o kadar da zıt gelişmekte. Endüstri 1.0’dan sonra devam eden ve 4.0’ı bulan bir devirler zinciri geçmiştir. Buna paralel olarak toplum, 1.0 ile başlayıp 5.0’a gelene kadar kat ettiği gelişimi hayata entegre ederek uyum ve zıtlığı barındıran süreci tamamlamaya çalışmıştır. Dediğimiz gibi birçok yönden bağlantıda kalmalıyız dünyayla. Eğer bizim ürettiklerimiz dünyaya bir şey katarsa anlamı olacak bizim varlığımızın. 

Geçmişte belki çok önemli değildi bu durum fakat şimdilerde önemi artmakta. Ortaya çıkardığımız ürünlerin üst zekaya sahip, gelişmiş olmasını istememizin yanında dünyaya ayak uydurmasını bekleriz. Günümüzde bunun örneklerini görebiliyoruz. Şu an için çalışmaları yapılan lot (internet of things ) bu örneklerin öncülerinden biridir. 

IOT Kavramı  

IOT yani nesnelerin interneti kavramı, sistemdeki parçaların her birinin birbiriyle bağlantılı olduğu altyapıyı taşır. Düşünün ki bilgisayarlar ve diğer cihazların ara kontrol noktalarında insanlara geri bildirim yapmadığı ve kendi karar merceğiyle birbirleri arasında bilgi alışverişi yaptığı bir sistem var. Buradaki durum birbirleriyle bağlantılı olduklarını gösterir. Bir de dünyayla bağlantılı olduğu bölüm var ki o da cloud (bulut) sistemi ile sağlanır. Cloud yani bulut, insanların bütün bilgilerinin toplandığı havuz gibidir. Sistem buradaki verileri kullanarak harekete geçer ki yapay zeka olgusu burada ortaya çıkmıştır. 

Bu kavramların çoğu, büyük bir kısmımıza anlamsız gelebilir. Bu gayet anlaşılabilir bir durumdur ki bu kavramların yeni yeni hayatımıza girmesinden kaynaklanır. En basit haliyle anlatmak gerekirse hepimizin toplanan verileri ki burada kasıt yalnızca kimlik bilgileri değil, mimikler, düşünceler, duyguların dışa vurumu gibi birçok insana ait özelliklerin sentezinin yapılmasıyla toplanır ve havuzu oluşturur. Zaten somut olarak bulutu düşündüğümüzde de hak verilir. İşte teknolojinin büyüme hızını hayal edin ki datalar son yıllarda birikme hızını üstel bir büyümeyle arttırmıştır. Duyulduğunda çok korkutucu bulabiliriz. 

Bu kadar büyümenin katlanarak ilerlediği bir yaşamda yok olmak da o denli hızlanabilir. Ya olmalıyız ya hiç. Ortası olmaz, olursa da güç gösterisini izleyen oluruz. Unutmayalım ki şartlar değişiyor ve bizler bu şartları kontrol eden olmalıyız. Takip etmeliyiz. Var olmalıyız. Üretmeliyiz. 

 


Nergis İnkaya

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
3
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: