İngilizce Öğreten 5 Uygulama


Bu yazımda telefonunuza indirip, günlük olarak alıştırmalar yapacağınız ve İngilizcenizi geliştirebileceğiniz, hatta sıfırdan başlıyor olsanız bile yeni bir dil öğrenebileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğim.

Her uygulamanın farklı tarzları olsa da hepsi aynı amaca hizmet ediyor: İngilizce öğretmek. Bazı uygulamalar dinleme ağırlıklı bazıları ise kelime bilgisi ağırlıklı olsa da genellikle hepsi tüm eğitimleri içeriyor. Önemli olan kendi ihtiyacınızı belirleyip, ona göre ilerlemek. Şimdi uygulamalara geçelim.

1- Duolingo

Duolingo, veri tabanında birçok dili barındırıyor. İngilizce’yi Türkçe’den çalışabilirsiniz ancak diğer diller için henüz bu geliştirilmedi. Diğer dilleri ise İngilizce biliyorsanız çalışmanız mümkün. Örneğin; Fransızca dilini öğrenmek için İngilizce’den Fransızca çalışabilirsiniz.

Duolingo dil kurallarını vermeden konuşma dili üzerinden eğitim veriyor. Pratikler arasında yazma (writing), konuşma (speaking) ve dinleme (listening) var. Bunlar günlük pratiğiniz içine yerleştirilmiş halde karşınıza çıkarılıyor. Duolingo başlangıç seviyesinde iken yeni kelime öğrenme anlamında çok faydalı. Bu uygulamanın yanı sıra kendiniz de gramer çalışırsanız dil gelişiminize çok faydası olacaktır. Duolingo ücretsiz bir uygulama, arada çıkan birkaç reklam ise bıktırmayacak seviyede kısa reklamlar.

Duolingo’da seviyenize göre pratikleri seçebiliyorsunuz. Bu uygulama size dili eğlenceli bir şekilde öğretiyor ve ilerleme kaydettikçe yeni seviyeler açılıyor.

2- Memrise

    

En iyi ve en eğlenceli dil uygulamalarından biri olan Memrise, kelime hafızasını görseller ile geliştirmeye yardımcı olur. Her seviyeyi oyunmuş gibi düşünüp, yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Sürekli pratik yaptırarak ve öğrendiklerinizi karşınıza çıkararak sizi test eder ve böylece beyninizin egzersiz yapmasını sağlar. Memrise, ücretsiz ancak premium almak isterseniz ücretlidir. Ayrıca Memrise, 2017 yılında Google Play tarafından en iyi uygulama seçilmiştir.

3- Aba English

Bu uygulama başlangıçta seviyenizi ölçmek için test yapıyor ve eğitimlerini buna göre veriyor. İçinde konuşma, yazma, dinleme gibi standart eğitimlerin yanı sıra yeni kelime öğrenme, gramer eğitimleri de var. İzlediğiniz video üzerinden konuşma, dinleme ve yazma pratiklerinizi yapıyorsunuz ve en sonunda hoca çıkıp, videoda geçen diyalog ile örneklendirerek yeni vocabulary konusunu size veriyor. Düzenli takip edildiğinde seviyenizi yükseltecek bir uygulama. Belli bir seviyeden sonra premium versiyonu satın almanız gerekiyor.

4- Voscreen

Bu uygulama oldukça sade ancak etkili bir uygulama. 15 saniyelik videolar ile dinleme alışkanlığı edinirken telaffuz etme şekillerini de öğreneceksiniz. Doğru telaffuz etme ve aksan yapabilme sürekli dinlemeyi gerektirdiğinden dolayı bu uygulama oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca video izlemek, hem görerek hem de duyarak dil yeteneğinize katkı sağlayacaktır. Üstelik uygulama tamamen ücretsiz.

5- Mondly

Başlangıçta ana dilinizi ve öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz. İlgilendiğiniz alanı; seyahat, iş, okul. vs. olarak seçtikten sonra karşınıza çıkan pratiklerin bu konu ile ilgili olmasını belirterek devam ediyorsunuz. Zorluk derecesini de seçtikten sonra kelime hazinesi ve konuşma konuları hakkındaki derslere geçebilirsiniz. İngilizcenizi günlük olarak geliştirecek ve bunu yaparken eğleneceksiniz.


Sümeyye Muhsinoğlu

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
7
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
8
HAVALI
KALP KALP
9
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
1
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: