İlham Veren Bir Yaşam Öyküsü: Betül Mardin


Betül Mardin Kimdir?

Betül Mardin’in hikayesi, azimli çalışmalar ve başarılarla dolu bir hikaye. Türkiye’de halkla ilişkiler deyince akla gelen ilk isimdir, Betül Mardin. Hep bir şeylerin ‘babasını’ duymuşken, halkla ilişkilerin Türkiye’deki ‘annesi/duayeni’ olarak karşımıza çıkar.

Betül Mardin 1927 yılında, İstanbul’un Şişli ilçesinde doğmuştur. ”Güçlüklerle başlamak hayatın daha mükemmel olmasına yardımcı olmaktadır.” diyen Mardin, 5 yaşına kadar konuşamamış. Dadısından gördüğü şiddet sonucunda 13 yaşına kadar kekemeliği sürmüş ve beyninin bir bölümü bu şiddet nedeniyle zarar görmüştür.”10 yaşında, bir dağın tepesinde piknikte, herkes benle alay ederken bir çınar ağacının arkasına geçip, bir yemin verdim. O yemindir beni doğuran. Benimle kimse alay edemeyecek ve bu son alay ettikleri gün olacak dedim.’‘ diyerek azimli hikayesinin nasıl başladığını anlatıyor, Betül Mardin.

1946 yılında İstanbul Amerikan Koleji’nden mezun olan Mardin, 1952 yılında gazeteci olarak meslek hayatına başlamıştır. Çok iyi seviyede İngilizce ve Fransızca bildiği için gazetede sekreterlik ve tercümanlık yaparak işe başlamıştır. Bir süre gazetecilik hayatına devam eden Mardin, ABD Konsolosluğu’ndaki Amerikan Haberler Merkezi’nin işlerini -o dönemde henüz halkla ilişkiler bilinmiyordu- yapmıştır.

1959 yılında tiyatrocu Haldun Dormen ile evlenmiştir. Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumunda çalışmaya başladıktan 3 yıl sonra, Uğur Dündar’ın da içinde bulunduğu 3 kişilik bir grupla Londra’da gerçekleşen BBC eğitim kursuna katılmıştır. BBC kursundan mezun olmasının ardından Ankara’da kurulan Türkiye Devlet Televizyonu Bölümü’nde ders vermiş ve oyun bölümünün de başkanı olmuştur. Türkiye’de televizyonun daha yeni yeni duyulduğu bir dönemde cesaret isteyen bir sorumluluğu üstlenmiştir. Aynı yıl İstanbul’da bulunan eşi ve çocuğu için TRT’den ayrılan Mardin, tanıtım programları yapmak için kapısını çaldığı Akbank Genel Müdürü Ahmet Dallı’nın: “Benim emrimde 3500 kişi çalışıyor. Ben bir şey söylüyorum, onlar ağlamaya başlıyorlar. Halbuki ben aferin, çok güzel yaptınız diyeceğim ama anlamıyorlar. Benim söylediklerimi onlara, onların söylediklerini bana getir.” demesi üzerine bir tesadüf sonucu Türkiye’de adı henüz duyulmamış olan halkla ilişkilerle tanışır.

Hayatının En Büyük Teklifini Alıyor

Türkiye’de bir ilk olan mesleğe, halkla ilişkilere, uzman rütbesiyle Akbank’ta başlamıştır. Disko-Türk Plak Şirketi’nden teklif almıştır. Şirketin basın ve reklam işlerini yürütmesi istenmiştir. Ertesi gün kendi deyimiyle hayatının en büyük teklifini almıştır. 19 lokanta ve gece kulübü sahibi olan İbrahim Davuthan’ın: “Tarabya koyunda her gün beş bin kişi yemek yiyor. Bana bu beş bin kişinin telefon numarasını bulmanı istiyorum. Bu beş bin kişi bizde yemek yesin.” demesi üzerine istenilen şekilde bütün isimleri ve numaraları bir deftere yazılı halde getirmiştir. Bu listelerdeki kişiler için yaptığı çalışmaların olumlu sonuçlar doğurmasıyla beraber artık büsbütün halkla ilişkiler işine giren Mardin, şehir şehir dolaşarak Akbank’ın halkla olan temaslarını kurmuştur. Bu işte uzmanlaşmak için Londra’ya gitmiş ve 3 sene boyunca çalışmalarına orada devam etmiştir.

Türkiye’ye döndüğünde ise Alaaddin Asna ile birlikte ilk halkla ilişkiler şirketi olan A&B Şirketi’ni kurmuştur. 1984’te bu ortaklık sona ermiştir. 1987’de ise Türkiye’nin önde gelen halkla ilişkiler şirketi olan Image’nin kurucularından olmuştur. Türkiye’de halkla ilişkileri uluslararası bir boyuta taşımak için çalışmalar yapmış ve bu amaçla Türkiye’de uluslararası bir toplantı yaparak: “Ülkelerin Komşularıyla Geçinmelerinde Halkla İlişkilerin Önemi” konulu bir seminer gerçekleştirmiştir. Yoğun ilgi gören seminer, pek çok komşu ülkenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Mardin, 1980’li yıllarda Hong Kong’da bir toplantıya katılmış, sorduğu sorularla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Önce Vatanım Sonra Mesleğim

”Önce vatanım sonra mesleğim” diyen Betül Mardin’in asıl amacı; Türkiye’nin uluslararası arenada tanınmasıydı. Bu nedenle Avrupa Halkla İlişkiler Dernekleri Konfederasyonu CERP ile Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA’ya üye olup, oralarda aktif olarak çalışmalar yapmıştır. 1975-1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölümü’nde ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde halkla ilişkiler konusunda dersler vermiştir. 1997 yılından itibaren ise İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. 1995 yılında Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) başkanı olmuştur. İki yıl sonra ise ‘üstat’ anlamına gelen ‘Member Emeritus’ ünvanını kazanmıştır. Anadolu Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanının verilmesinin yanı sıra, pek çok ödüle de layık görülmüştür.

Betül Mardin’in işini ilk kez duyanlara: “Sen beni kaşı, ben seni kaşıyayım” şeklinde tanımlamıştır. Akademik bir dil kullanmak gerektiğinde ise “itibar mimarlığı” şeklinde tarif etmiştir.

Betül Mardin’in öyküsü sadece bir başarı öyküsü değil, aynı zamanda ilham veren bir öyküdür. Zorluklara karşı mücadelenin de bir öyküsüdür. Cesaretle giriştiği işleri başarıyla tamamlayan bir kadının öyküsü…

Ülkesini ve mesleğini daha iyi yerlere getirmek için yaptığı çalışmalarla hepimize ders veren Betül Mardin, aldığı ödüllerle de bizi gururlandırıyor.

Ödülleri;

1998 – Türk Kadınlar Birliği Şişli Şubesi tarafından Cumhuriyetin 75. Yılı ödülü.
1996 – 1997 – Kongre Gazetesi IMAGE adına, “Yılın En Başarılı Tanıtım” Ödülü.
1996 – Kadınca Dergisi “En Başarılı Kadınlar” Ödülü.
1995 – 1999 – İletişim Fakültesi Başarılı İletişimcileri Ödülü.
1994 – IPRA “GOLDEN WORLD AWARDS”
1994 – Milli Prodüktivite Merkezi “Yılın Altı İşadamı” ödülü.
1984 – Sheraton Otelleri Halkla İlişkiler ve Pazarlama Başarı Belgesi.
1983 – Sheraton Otelleri (EAME-1) Halkla İlişkiler Ödülleri.
1982 – American Hotel Birliği Halkla İlişkiler Altın Anahtar 2.liği.
1979 – Halkla İlişkiler Dünya Kongresi Özel Olay Yarışması 3.lüğü.


Beritan Aydoğdu

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
7
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
1
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
2
HAVALI
KALP KALP
6
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.