İçimdeki Müzik – Sharon M.Draper ?


İçimdeki Müzik – Sharon M.Draper ?

“Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.”
On bir yaşındaki Melody’nin hastalığının adı: Spastik İkili Kuadripleji, yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hikaye; Melody’nin kendisini öğretmenlerine, arkadaşlarına, ailesine kısacası topluma kanıtlama çabasıyla başlıyor. Melody, aslında aynı kaderi paylaşan binlerce Melody için savaş veriyor.

Kitapta asıl anlatılan ise on bir yaşındaki bir kız çocuğunun engelleri değil; bizim engellerimiz. Normal olana kenetlenmiş belleklerimizin engelleri.

Bazı kitapların yaşı yoktur, İçimdeki Müzik’te yaşı olmayan eserlerden biri. Hangi yaşa sahip olunursa olsun ‘çocuk kitabı’ olarak nitelendirilmeden okunması gereken bir kitap. Zira kalıplaşmış fikirlerin, sevgisizliğin, cahilliğin, kötülüğün de bir engel olduğunu bilmeden yetişen ve birey yetiştiren insanların sayısı ‘Engelli Melodylerden’ kat be kat fazla.

Okuyun, okutun dediğim kitaplardan. Şimdi sizi birkaç alıntıyla baş başa bırakıyorum;
”Sessizlik nasıl bu kadar gürültülü olabilirdi?”
”Herkes kendini ifade edebilmek için kelimeleri kullanıyordu, ben hariç. Ve eminim ki tüm insanlar, kelimelerin gücünün farkında değildi. Oysa ben farkındaydım.”
”Kapısı ve anahtarı olmayan bir kafeste gibiyim.”

Keyifli okumalar dilerim.

Sena Erkiletlioğlu
Erciyes Üniversitesi
@senavekitaplari

 


Hami Battal

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
1
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
1
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
1
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.