Güney Kore’de Ne Yemeli?‘ Güney Kore’de Ne Yemeli? ‘ başlığıyla Kore’nin tercih edilen en iyi yemeklerini ve Kore yemek dünyasının zevklerini bu yazımızda sizler için derledik.

1- Kore Tarzı Barbekü (Samgyeobsal)

Kore’nin şüphesiz en meşhur yemeği olan barbekü, benim de kişisel favorim. Kore’nin her yerinde kolaylıkla bulabileceğiniz barbekü restoranlarının normal restoranlardan en büyük farkı; her masanın ortasında ızgara bulunmasıdır. Yani etiniz önünüze pişmiş olarak gelmiyor. Siz etinizi istediğiniz gibi pişirip, yiyorsunuz. Ayrıca soğan, sarımsak, çeşitli soslar, mantar, kimchi*, salata, marul yaprağı tarzı mezeler de ücretsiz olarak masanıza geliyor.

2 saat boyunca sınırsız domuz eti kişi başı 10 dolar, dana eti ise 30 dolar civarında oluyor. Gram hesabı ile de sipariş verebilirsiniz. Kuzu eti yemek isterseniz sınırsız seçeneğiniz bulunmuyor ve mecburen gram hesabı ile alıyorsunuz. O da yaklaşık 200 gramı 15 dolar civarı oluyor.

Koreliler ise genellikle ucuz olduğu için domuz etini tercih ediyorlar. Domuz etini pişirdikten sonra makasla küçük parçalar haline getirip, marul yaprağının içine çeşitli soslarla sarıp, yiyorlar. Yanında da soju* içiyorlar.

     

2- Kızarmış Tavuk

Korelilerin 2. favorisi de kuşkusuz: Kore usulü kızarmış tavuk. Batı tarzı kızarmış tavuktan farkı da çıtır panesinin çok daha ince olması ve tavuğun iki kere kızartılarak pişirilmesi. Böylece tavuğun dışı daha az kıtır ama içi daha yumuşak ve sulu oluyor. Ayrıca gittiğiniz her tavuk restoranında en az 3-4 farklı sos seçeneği oluyor. Karbonara, acı sos, soya sosu, peynir tozu veya eritilmiş peynir, yangnyeom sos (gochujang*, ketçap, şeker, baharat karışımı), soğanlı tartar sos, sarımsaklı tereyağlı sos…

Kore’de grup halinde yeme kültürü olduğu için tek kişilik sipariş veremiyorsunuz. Porsiyonlar en az 2 kişilik olup, 13 dolardan başlıyor. Bir porsiyonu yarı yarıya 2 farklı sosla da sipariş edebiliyorsunuz. Genellikle bira ile tüketiliyor.

3- Dakgalbi

Tavuk (dak) kaburgası (galbi) anlamına gelen dakgalbi, Kore’nin diğer popüler yemeklerinden biri. Wok tavada kızartılarak pişirilen dakgalbinin içinde tavuk kaburgası dışında genellikle pirinç veya erişte, gochujang, lahana, tteok*, tatlı patates bulunuyor. Ekstra olarak fotoğraftaki gibi peynir de sipariş edebilirsiniz.

2 kişilik porsiyon 10 dolardan başlıyor.

4- Bibimbap

Karıştırmak anlamına gelen bibim ve pirinç anlamına gelen bap kelimelerinin birleşiminden oluşan bibimbap, özellikle yurt dışında Kore mutfağı deyince akla ilk gelen yemeklerden biri. Bizdeki güveç kasesine benzer bir kasenin içine haşlanmış pirinç koyuluyor. Pirinç üzerine sırası fark etmeksizin havuç, fasulye -fotoğraftaki gibi uzun saplı fasulye, tane tane değil-, yeşil soğan, ıspanak yan yana ekleniyor. En üste de yosun ve susam konulup, bir adet yumurta tam ortaya kırılıyor. Ancak fotoğraftaki gibi yenmiyor. Güveç kasesi masaya sıcak geliyor. Bu yüzden kasenin içindekiler yavaş da olsa pişmeye devam ediyor. Gochujang ve susam yağı ekledikten sonra kasenizi bir güzel karıştırıp, afiyetle yiyebilirsiniz.

1 kase tek kişilik porsiyon içeriyor ve yaklaşık 6 dolardan başlıyor.

5- Tonkatsu

Aslında Japon mutfağına ait olan tonkatsu, Kore’de de yaygın olarak tüketiliyor. Bir nevi şinitzelin Asya versiyonu. Ton, domuz; katsu da kızartma anlamına geliyor. Ancak tavuktan (chikinkatsu) ve dana etinden (wagyukatsu) yapılanı da mevcut. Şinitzelden farkı ise etlerinin daha kalın olması ve daha fazla pane kullanılması. Soya sosu ve ketçap karışımından oluşan bir sos, pirinç, salata ve çorba ile servis ediliyor. Kızarmış tavukta olduğu gibi tartar soğan sos, acı sos tarzı değişik soslarla sipariş etmek de mümkün.

1 porsiyon tek kişilik oluyor ve 4-5 dolar civarı oluyor. Ekstra sos söylerseniz 6-7 dolar civarı olabiliyor. Özellikle okul kafeteryasında ve yemekhanesinde çok tüketilen bir yiyecek. Bir de Koreliler tonkatsu değil de donkassı diye telaffuz ediyorlar.

6- Tteokbokki

Kore’nin en meşhur sokak yemeği olan tteokbokki, karışık (bokki) pirinç keki (tteok) manasına geliyor. Bana sorarsanız Türkçe olarak pirinç kekinden ziyade pirinç makarnası demek daha mantıklı. Zira sakız dokusunda makarna gibi tat var. Kase içinde sulu acı sos, lahana, haşlanmış yumurta ve balık pestili ile servis ediliyor.

Sokakta 1 kasesi 2-3 dolar civarında satılıyor. Özellikle geceleyin içki içildikten sonra tüketilen bir yiyecektir.

7- Naengmyeon

Soğuk (naeng) erişte (myeon) anlamına geliyor. Erişte haşlandıktan sonra buzda bekletiliyor ve soğuk olarak servis ediliyor. Su ile yapılanı mulnaengmyeon (mul:su) adıyla; gochujang ile yapılanı ise bibimnaengmyeon adıyla satılıyor. Kase genellikle salatalık, susam ve yumurta ile süsleniyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak sirke veya hardal ilave edebiliyorsunuz.

1 kase tek kişilik porsiyon içeriyor ve 4-5 dolardan başlıyor.

8- Nakji (Canlı Kalamar)

Kalamar canlıyken dilimlenip, tabakta servis ediliyor. Kesilen parçalar tabakta hareket etmeye devam ediyor. Soya sosuna bandırılıp, yeniyor. Ancak kalamarı hala hareket ettiği için çok iyi çiğnemek gerekiyor. Şahsen, gifte gördüğünüz gibi denedim ve beğendim. Sushi sevenlerin seveceğini düşünüyorum. İnanılmaz taze bir tadı var.

1 kalamar, 1 porsiyon oluyor ve yaklaşık 30 dolardan başlıyor. Kaç kişi paylaşacağınız ise size kalmış. Koreliler için de lüks kaçan bir yiyecek ve sık tüketilmiyor.

NOTLAR

Kimchi: Kore’nin meşhur turşusu. Genellikle fermente edilmiş lahana turşusundan yapılıyor ve acı bir tadı var. Turp gibi diğer sebzelerden de yapılabiliyor. Bizim için yoğurt neyse; Koreliler için de kimçi o. Her öğünde meze olarak tüketiliyor. Sindirime iyi geldiği ve metabolizmayı hızlandırdığı için çoğu Koreli sevmese de yiyor. Tanıdığım Türkler ise ya nefret etti ya da çok sevdi. Şahsen sevmiyorum.

Soju: Kore’nin geleneksel alkollü içeceği. Pirinç şarabı demek mümkün ve ortalama %18 alkol oranına sahip. Bir şişesi (330ml) 1,5 dolar civarında ve Koreliler ortalama bir haftada 2 şişe soju tüketiyorlar. Genellikle yeşil şişelerde satılıyor ve shot olarak içiliyor. Bir diğer seçenek ise alkol miktarını yükseltsin diye bira ile karıştırarak içmek.

Gochujang: Acı biber salçası gibi bir sos. Kore yemeklerinin çoğunda kullanılıyor. İlk başta sevmemiştim ama yedikçe alıştım.

Tteok: Pirinç makarnası.

Yazımda kullandığım tüm görseller bana aittir.

 


İlay Tokdemir

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
1
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
1
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: