Freddie Mercury – Bir Rock’n Roll Efsanesi


Freddie Mercury Kimdir?

Freddie Mercury ya da gerçek adıyla Farrokh Bulsara, 1946 yılında Zanzibar’da doğdu. Ancak Zanzibar’da yapılan devrim sonucu 17 yaşındayken İngiltere’ye taşınmak zorunda kaldı. Kökeni Hindistan olan Zerdüşt bir ailede büyüyen Freddie’nin müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlamıştı.

Queen

Lise ve ortaokul yıllarında amatör gruplarla müzik yapıyordu. Üniversitede grafik tasarım eğitimi alırken hala müzikle yakından ilgileniyor ve hayatı, arkadaşları Brian May ve Roger Taylor’un “Smile” isimli grubuna katılmasıyla değişti. Rock’n Roll büyüsüne kendini kaptıran Farrokh, ismini Freddie Mercury, grubun ismini ise Queen olarak değiştirdi. Daha sonra aralarına katılan arkadaşları John Deacon ile efsane Queen grubu tamamlandı.

Bohemian Rhapsody

Queen grubu 1975 yılında müzik tarihine damga vuran en ünlü şarkıları, Bohemian Rhapsody’i piyasaya sürdü. Altı dakika süren bu şarkıyı plak şirketleri ticari kaygılarla yayınlamakta kararsızdı. Ancak Queen, onlara yanıldıklarını kanıtladı. Yayınlandığı döneme damgasını vuran, 20. Yüzyılın en çok satan şarkısı olma özelliğine sahip, 300 milyon dolar hasılat yapan Bohemian Rhapsody üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen hala etkisini sürdürüyor.

Kendine has duruşu, özel hayatı, cesur giyimi ve 4 oktavlık büyüleyici sesiyle Freddie, diğer grup üyelerine nazaran farklı bir ilgiye maruz kalıyordu. Hızlı hayat tarzı, sahip olduğu ün ve geniş çevresi ile Freddie’nin yükselişi durdurulamıyordu. Queen dışında solo çalışmaları da oldu.

Ona ait en belirgin özelliklerden biri olan çıkık diş yapısı, Freddie’yi çok utandırıyordu. Ancak ameliyat olursa performanslarının olumsuz etkilenebileceğinden korkuyordu. Bu yüzden hiçbir zaman utandığı dişlerini düzelttirmedi.

Freddie denilince akla gelen diğer bir şey ise, 1985 yılında Afrika’ya yardım amaçlı düzenlenen ve neredeyse 1,5 milyar insanın izlediği Live Aid konserine damga vuran performansıdır. Queen, sahnede sadece 20 dakika kalmasına rağmen herkesi coşturmayı başarmış ve bu performans tarihin en iyi canlı performansları arasına girmiştir.

Ölümü

Tahminlere göre Freddie’ye 80’li yılların sonunda o dönemin en tehlikeli hastalıklardan biri olan AIDS teşhisi konuldu. Fakat, Freddie hasta olduğunu uzun bir süre medyadan sakladı. 22 Kasım 1991’de yani ölümünden iki gün önce menajerinin yaptığı basın açıklamasıyla dünya Freddie’nin hasta olduğunu öğrendi. Maalesef Rock’n Roll efsanesi Freddie Mercury, 24 Kasım 1991’de AIDS’ten dolayı oluşan komplikasyonlar sebebiyle 45 yaşında hayatını kaybetti. Bu erken veda tüm dünyanın AIDS’e karşı bilinçlenmesini sağladı. Aynı zamanda vasiyeti üzerine AIDS farkındalığı oluşturmak amacıyla bir dernek kuruldu.

2018 yılında Bryan Singer yönetmenliğinde Freddie’nin hayatını konu alan “Bohemian Rhapsody” filmi ile özellikle ülkemizde büyük bir hayran kitlesi oluştu. 4 Oscar adaylığı bulunan filmde Freddie Mercury’i Rami Malek canlandırdı. Biz de bu film sayesinde Freddie efsanesini bir kez daha andık. Bedenen aramızdan ayrılmış olsa da müzikleriyle hala yaşamaya devam ediyor.

 


Elif Nur Özdoğru

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
1
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
1
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
1
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: