Elon Musk’ın Başarı İçin 10 Kuralı


Elon Musk sadece SpaceX ile bile yaptığı işlerde bizim neslimizi fazlasıyla etkiledi. Son zamanlarda yaptığı işlerle eleştirilse de Musk’a hakkını teslim etmek gerek. Kurduğu şirketler ve yakaladığı başarılar ise bize çok şey öğretebilir. Curiosity ise Elon Musk’ın başarı için 10 kuralını derlemiş. Bizde sizin için çeviriyoruz.

1- Asla Vazgeçme:

Başarısızlıkları ve hatta iflası sonrası yaptığı işten vazgeçmeyip sonuna kadar sürdürmesi noktasında fazlasıyla önemli. 2014’te bir röportajında: “Asla vazgeçmem, ya ölmem lazım ya da aciz kalmam lazım.”

2- Beğendiğin İşi Yap

Bir sunumda Musk şöyle demiş: “Hangi alana girerseniz girin, en iyinin iyisi bile olsanız her zaman bir başarısızlık şansı vardır. Bu yüzden bence yaptığınız işi beğenmeniz çok önemli. Eğer beğenmiyorsanız, hayat çok kısa.”

3- İnsancıkların Laflarına Aldırmayın

Eğer kendine güveniyorsan, nefret edenlerin ne dediklerini umursamayın. Onların haksız olduklarını kanıtlayın. Musk’ın zamanında dediği gibi: “Birçok insan şirket kurmaya çalışırken bana bir “manyaklık” yapma demeye çalıştı. Bir arkadaşım o güne kadar başarısız olan bütün roket videolarını derleyip, bana izletmişti. Bu işte bütün paranı kaybetme demeye çalışmıştı. […] Başarı oranı düşük işlerde, şanslıydık ki başarılı olduk, en azından şimdiye kadar.”

4- Risk Alın

2014 yılında Musk, bir üniversitede yeni mezun öğrencilere yaptığı konuşmada şunları demiş: “Şimdi risk alma zamanı. Çocuğunuz yok. Yaşınız ilerledikçe sorumluluklarınız artar. Ve bir kere aile sahibi olunca, sadece kendiniz için değil aileniz için de risk almaya başlarsınız. Bu sorumlulukları yüklenmeden, risk almak en doğru zaman. Sizi şimdi risk almanız konusunda yüreklendirmek istiyorum, pişman olmayacaksınız.”

5- Önemli Bir Şey Yapın

“Tesla’nın başarılı olacağını gerçekten hiç düşünmedim, çoğu zaman başarısız olacağımızı düşündüm. En azından insanlara elektrikli arabalar çirkin, sıkıcı ve yavaş olmak zorunda olmalıdır algısının yanlış olduğunu gösterebileceğimizi düşündüm. Eğer bir şey yeteri kadar önemliyse, çıktı başarısızlık bile olsa denemelisiniz.”

6- Doğru Şeylere Odaklanın

Az önce bahsettiğimiz üniversite konuşmasında Musk, bir de şöyle diyor: “Birçok şirketin kafası karışık. Ürünü daha iyi yapmayacak şeylere para harcıyorlar. Mesela Tesla’da biz reklam çalışmalarına hiç para harcamadık. Bütün parayı Ar&Ge’ye ve arabaları daha iyi yapabilecek şeylere yatırdık. Bence olması gereken de bu. Bu örneği her şirket üzerinden verebiliriz. İnsanların harcadığı bu enerji, ürünü ya da servisi daha iyi yapıyor mu? Yapmıyorsa hemen bu yapılandan vazgeçilmesi gerek.”

7- Problem Çözücülerle İş Yapın

İnsanları sizinle çalışması için işe alırken, gerçekten problem çözebiliyorlar mı ona bakmak gerek. “Biriyle iş görüşmesi yaparken, onlara eski çalıştıkları şirketlerde karşılaştıkları problemleri ve onları nasıl ele aldıklarını sorarım. Gerçekten problemi çözen kişiyle mi görüştüğümü böyle anlarım. Çünkü problemi çözen kişi, bir soruna birden çok katmanda bakabilir. Ve problemin gerçek temeline inebilir. Çünkü, gerçek bir problemle karşılaşan bunu unutmaz. Diğer adaylar ise problemin temeline indiğinizde konuşamaz olurlar, çünkü unutmuşlardır.”

8- Mükemmel İnsanların Dikkatini Çekin

Kolektif başarı isteyen insanlarla birlikte çalışın ya da bu insanları bir araya toplayın. “Her şirket bir servis ya da ürün üretmek için bir araya gelmiş insanlardan oluşur. Bu yüzden grubunuzun ne kadar yetenekli olduğu ve doğru yöne ne kadar odaklandıkları, şirketinizin başarısını etkileyecektir. Eğer bir şirket kuruyorsanız, mükemmel insanları toplamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.”

9- Mükemmel Bir Ürün Yapın

Musk iş kurma ile ilgili bir röportajında, ne yaparsanız yapın mükemmel bir ürün ya da servis olduğundan emin olun diyor. “Ne ürettiğiniz önemli değil, mükemmel şeyler üretmelisiniz. Eğer zaten var olan bir piyasaya giriyorsanız, yerini sağlamlaştırmış şirketlerle yarışma haline gireceksiniz demektir. O zaman sizin ürününüzün onların ürününden daha iyi olması gerekir. Eğer arada çok büyük bir fark yoksa her zaman daha önceden güvendiğiniz markayı tercih edersiniz. Biraz daha iyi olamaz, çok daha iyi olmalı.”

10-Çok Sıkı Çalışın

Musk’ın üniversite mezuniyet konuşmasında bahsettiği bir diğer konu da bu. “Peki ‘çok sıkının’ anlamı nedir? Çok sıkı çalışın, uyanık olduğunuz her saat. Bir şirket kuracaksınız, size önerim budur. Eğer basit bir matematiksel hesaplama yaparsanız, mesela birisinin 50 saat çalıştığını ve sizin 100 saat çalıştığınızı düşünün. Yıl sonunda diğer şirkete göre iki kat daha fazla çalışmış olacaksınız.”

 

Yazının orijinal haline ulaşmak isteyenler buraya tıklayabilirler.


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: