"United Gitar Kırar"

Dave Carroll | United Havayolları’na 180 Milyon Dolar Kaybettiren Şarkı


United Breaks Guitar

Kriz yönetimi, kurumların hayat damarlarından biri. Kriz yönetimi konusunu sadece kriz anında dikkate alan kurumlar çok büyük zararlar görmeye mahkumlar. Yaşadığımız dijital çağda sosyal medya aracılığıyla her şey çok hızlı yayılıyor. Ancak kurumlar, bunları çok da ciddiye almıyor. United Havayolları şirketinin yaşadığı da tam olarak bu. 180 milyon dolar kaybetmelerine neden olan tek şey ise bir youtube şarkısı.

United Havayolları, Amerika’nın büyük havayolları şirketlerinden biri. 2008 yılında bu havayolu şirketiyle seyahat eden Kanadalı müzisyen Dave Carroll, uçak camından yanında getirdiği gitarının bagaj görevlileri tarafından uygunsuz bir şekilde taşındığını, fırlatıldığını ve düşürüldüğünü gördü.

Carroll’ın 3500 dolar değerindeki gitarı kırıldı ve gittiği şehirde konseri vardı. Bu yüzden havayolları şirketine şikayette bulundu ve zararının karşılanmasını istedi. Tam 9 ay boyunca şikayet işlemleri için Carroll’ı oyalayan ve hiçbir sonuca ulaştırmayan şirket, en sonunda 24 saat içinde şikayet edilmediğinden dolayı bir işlem yapamayacaklarını söyleyerek genç müzisyeni geri çevirdiler.

Dave Carroll, yasal yoldan bir sonuca ulaşamayınca bildiği en iyi yolla şikayetini dile getirmek ve insanlara ulaşmak için yaşadığı olayla ilgili bir şarkı yazmaya karar verdi.

“United Havayolları Gitar Kırar” isimli şarkısına esprili bir klip çekip, Youtube’de yayınladı ve daha üçüncü gününde video klip, 500.000 kişi tarafından izlendi. Viral haline gelen video, televizyon ve radyo programları tarafından da çok ilgi gördü. Carroll, 200’den fazla röportaj verdi ve olayı her programda tekrar tekrar anlattı.

“2019 itibariyle videonun görüntülenme sayısı 19 milyona yakın.”

United Havayolları bu olanlardan sonra Carroll’a telefonla ulaşıp özür dilediklerini ilettiler ve 1200 dolarlık uçuş çeki teklif ettiler.Müzisyen bu özrü kabul etmeyip, sosyal medya hesabından reddettiğini yayınladı. Bunun üzerine United Havayolları, müzik organizasyonlarına bağış yapıp kötü imajını düzeltmeye çalıştı. Fakat, bu da sosyal medyada alay konusu olmaktan öteye geçemedi.

 

“United Gitar Kırar”

“Fakat bu klip, sadece onları değil tüm Amerikan havayolu şirketlerine zarar vermişti.”

Bu sırada Dave Carroll’ın kırılan gitarına karşılık olarak Taylor Guitar şirketi, müzisyene hediye olarak yeni bir gitar verdi. Aynı zamanda bir Youtube videosu da gitar şirketi yayınlayarak kullanıcılarına bakım servislerinden nasıl yararlanabilecekleri ya da seyahatlerde gitarlarını nasıl taşımaları konusunda bilgi verdi. Bu örnek başka bir firmanın krizi üzerinden fırsat yaratmak açısından çok önemliydi.

Fakat United Havayolları, bu kadar şanslı değildi. 180 milyon dolar zararı oldu ve borsa hisseleri yüzde on oranında düşüş gösterdi. Fakat bu klip, sadece onları değil tüm Amerikan havayolu şirketlerine zarar vermişti. Toplam 6,4 milyar dolarlık bir kayıp yaşandı.

United Havayolları’nın 2008 yılında yaşadığı bu olay, şu an kötü kriz yönetime dair öğrencilere okutulmakta. Aynı zamanda havayolu şirketleri personel eğitimlerinde bu videoya yer veriyor.

Videoyu buradan izleyebilirsiniz.


Elif Nur Özdoğru

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
1
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
1
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.