Çin’de 518 Milyon Yıllık Yeni Fosiller Bulundu


Arkeolog bilim insanları, Çin’de, 518 milyon yıllık yeni fosiller buldu. Güney Çin’in Danshui Nehri’nde; deniz analarının, solucanların, alglerin, anemon çiçeklerinin ve eklem bacaklıların ilkel formlarının bulunduğu belirtildi.

Bulunan fosillerin vücutlarının yumuşak kısımlarının dahi iyi korunmuş olduğu belirtilirken; kasları, ağızları ve hatta gözleri bile görünür şekilde duruyor. Şu ana kadar 101 farklı türden toplamda 4351 adet fosil bulundu. İşin sevindirici kısmı ise bu 101 farklı türden, 53 tanesi yeni tür.

Bu fosiller dünyada tür çeşitliliğinin zirve yaptığı Cambrian patlamasının olduğu döneme denk düşüyor. Bu olay bugün bize olağan dışı görünen çoğu hayvanın dünyada var olduğu dönem olarak da biliniyor. Bugün, o canlıların çoğunun nesli tükendi. Bazı canlılar da hayat ağacının dallarında kendilerine yer buldular. Cambrian patlamasının nedenini anlamak, bugün dünyamızdaki çeşitliliği anlamlandırmak için fazlasıyla önemli. Ancak bu konuda kesin bir bilgiye sahip değiliz. Bilim adamları ise tektonik hareketlerin etkili olabilmiş olduğunu düşünüyor.

Bugüne kadar Cambrian patlaması sırasında bulunan fosiller Kanada’da bulunmuştu ve 508 milyon yıllıktı. Artık tabii ki Kanada örneğinin yanına hatta onun biraz daha geçmişine konuşlandırabileceğimiz yeni bir çalışma var.

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2019/mar/21/mindblowing-haul-of-fossils-over-500m-years-old-unearthed-in-china


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.