Bir Şair Bir Şiir – Özdemir Asaf / Lavinia


Bir Şair: Özdemir Asaf 

Edebiyatımızın tutkulu isimlerinden, karmaşık ama bir o kadar da anlamlı sözlerin sahibidir, Özdemir Asaf. Asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. 11 Haziran 1923’te Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası, Şura- Devlet’in kurucularından Mehmet Asaf’tırAnnesi Hamidiye Hanımdır. Babası, danıştay üyesi olduğu için Atatürk’ün isteği ile Ankara’ya taşınılmış; kendisi ve ikizi burada dünyaya gelmiştir. Baba Asaf’ın ölümü ile tekrardan İstanbul’a dönülmüştür. 

40 Günlük Özdemir

Eğitim hayatı, Atatürk’ün bizzat İsmet Paşa’ya emrinde: “Asaf’ın çocuklarını bir okula yerleştirin.” demesi ile başlamıştır. Babasının öldüğü tarihte, Galatasaray Lisesi’nin ilk kısmına giren Özdemir Asaf, geçirdiği hastalık sebebi ile devamsızlık yapmak zorunda kalmış ve parasız yatılılık hakkını kaybetmiştir. 1941 yılında da ek sınavla başarılı olup, Kabataş Erkek Lisesi’ne parasız yatılı öğrenci olarak kaydını gerçekleştirmiştir. 1942 yılında liseden mezun olup hukuk fakültesi, iktisat fakültesi, gazetecilik öğrenimlerini görmüştür. 

Özdemir Asaf, askerlik vazifesini gerçekleştirirken.

İlk yazısı Servet-i Fünun, Uyanış dergisinde çıkyıl 1939. Özdemir Asaf, yavaş yavaş iş hayatına atılırken sigortacılık ve çevirmenlik gibi işler yaptı: Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı. Ardından kendi basımevini kurarak eserlerini, Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımlamaya başladı. 

İlk eşi Sabahat Hanım ile üniversite yıllarında tanıştılar. İki yıl okuduğu hukuk fakültesindeki kazancı sadece Sabahat Hanım olacaktır. Sabahat Selma Tezakın’dan Seda Arun adında bir kız çocuğu vardır. Sabahat Hanım ile olan aşkı çok büyüktür Asaf’ın. Hukuk fakültesinde yaşadığı haksızlıklar sonucu kaydını alması ve ardından iktisat fakültesine yazılması işleri biraz bozar. Çünkü, Sabahat Hanım’ın babası evlilik için fakültenin bitmesini şart koşar. Lakin Özdemir Asaf, iktisat fakültesini de bırakmış ve gazeteciliğe geçince işler çıkmaza girer. Bu sebeplerle engel olunan aşkları için Özdemir Asaf, yataklara düşer. Bunu gören aile büyükleri Asaf ve Sabahat Hanım çifti için aracı olurlar ve Sabahat Hanım’ın babasını ikna ederler. 

Özdemir Asaf ve kızı Seda Arun

“Sabahat, sana mektup yazmaya lüzum kalmayacak olan zamanları düşünmek; seni daima görebileceğim günleri hatırlamak; bana verdiği sarhoş edici, çıldırtıcı heyecanlı zevkleriyle senin yakınında bulunmak tehlikeli olabilecek derecede beni sevindiriyor…” (10 Nisan 1944) 

Evliliğin ilerleyen yıllarında Özdemir Asaf’ın mantıkla değil de daha çok duygularla hareket etmesi sonucu evliliğin bitişi başlar ve tutkuyla başlayan bu aşk, boşanma ile sonuçlanır.

Sabahat Hanım ve Özdemir Asaf

Daha sonra o dönemin bir kadın olarak; örnek teşkil eden bir sima ile tanışıklığı olur Özdemir Asaf’ın. Bu isim Yıldız Moran’dır. Moran, eğitimli ve güzel bir kadındır.    Robert Koleji’nden mezun olmuş, fotoğrafçılıkta kadın isimlerin duayeni olmuştur. Bizzat Shakespeare tiyatrosunun fotoğrafçısından eğitim almıştır ve bu eğitim sırasında daha 18 yaşındadır. Daha 21 yaşında iken ilk fotoğraf sergisini Cambridge’te açmıştır. İstanbul Beyoğlu’nda bir fotoğraf stüdyosu kiralamış ve ünlü simaların fotoğraflarını çekerek portreleştirmiştir: Cemal Gürsel, Muhsin Ertuğrul, Haldun Taner… 1963 yılında da Özdemir Asaf ile evlenince fotoğrafçılığı bırakmış ve onun eserlerini İngilizce’ye çevirmiştir. Bu evlilikten Özdemir Asaf’ın 3 çocuğu olmuştur. Gün, Olgun, Etkin Arun.

 

Yıldız Moran

 

Yıldız Moran

 

Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981 yılında beyninde tespit edilen tümör sebebi ile hayata gözlerini yummuştur. Mezarı, Aşiyan’da eşi Yıldız Moran ile yan yanadır. (Tevfik Fikret’in evinin karşısındaki mezarlıktadır. Bu mezarlıkta birçok şairimizin de mezarı bulunmaktadır.) 

Bir Şiir: Lavinia 

Lavinia’nin kelime anlamı “ölüm çiçeğidir.” Sakespeare’nin Titus Andronicus adlı eserinde Roma İmparatoru Başkomutanı Titus’un kızıdır, LaviniaTamaro’nun iki oğlu tarafından tecavüze uğrar ve babası Titus tarafından öldürülür. 

Özdemir Asaf’ın karşılıksız aşkıdır: Mevhibe Beyat. Mevhibe Hanım, çok güzel bir hanımefendi ve çevresi tarafından hayran gözlerle takip edilen bir isimdir. Etrafındaki birçok erkek, kendisine aşık olmuş veya bir şekilde tutulmuştur. Rita Hayworth’a benzediği için “Gilda” diye çağırılırmış.

Mevhibe Beyat (solda)

Özdemir Asafbir şiir yarışmasına katılır ve katıldığı şiir, Lavinia’dırLavinia şiiri ile Özdemir Asaf, yarışmada birinci olur. Kaderin cilvesi midir nedir, tam o sırada da Mevhibe Beyat o salondadır. Rivayete göre Özdemir Asaf’a hiç karşılık vermeyen Mevhibe Hanım, şiiri duyunca salonu terk etmiştir. 

Lavinia

“Sana gitme demeyeceğim
Üşüyorsun ceketimi al
Günün en güzel saatleri bunlar
Yanımda kal 

Sana gitme demeyeceğim
Gene de sen bilirsin
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim
İncinirsin 

Sana gitme demeyeceğim
Ama gitme Lavinia
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme Lavinia.”

 

 

 


Feyyaz Dinçer

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
1
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.