Binaural Ritim | Binaural Beats Nedir?


Binaural Beats (ritim) insanların meditasyon yaparken kullandıkları, birçok türü olan ve her türü beyinde başka bir noktayı uyaran bir meditasyon aracıdır. Binaural kelime anlamı olarak iki kulaklı, stereofonik anlamlarına gelir.

İki kulaktan farklı frekanslarda sesler verilir ancak beyin bunu tek olarak algılar. Aynı zamanda bu ses ya da bu ritim beyinde istenen noktayı harekete geçirir. Bazıları uyumak, bazıları konsantre olmak, bazıları da rüya kalitesini arttırmak için binaural ritimleri kullanır.

Binaural Ritim Nedir?

Araştırmalar göstermiştir ki insanlar belirlenen süreler dahilinde düzenli olarak bu ritimleri dinlediklerinde uyarılma düzeyleri artar. Bu uyarılma düzeyinin artmasının sebebi olarak ise bu ritimlerin beynin belirli noktalarını uyarması olarak görülür. Bu konuda araştırma yapan bilim insanları kullanılan frekans aralığının beynin farklı noktalarını harekete geçirdiğini görmüşlerdir. Bunun üzerinden bu frekans aralığını 4 ana kategoriye ayırmışlardır.

1- Delta Aralığı: Delta aralığındaki binaural ritimler 0.1 Hz ile 4 Hz arasındaki seslerdir. Rüyasız bir uyku isteyenler için önerilir.

2- Theta Aralığı: Theta aralığındaki binaural ritimler ise 4 Hz ile 8 Hz arasındaki seslerdir. REM uykusuna dalmak isteyenler, meditasyon yapmak isteyenler ve yaratıcılığına yaratıcılık katmak isteyenlere önerilir.

3- Alpha Aralığı: 8 Hz ile 13 Hz arasındaki seslerdir. Rahatlamaya ve dinlenmeye yardımcı olur.

4- Beta Aralığı: Beta aralığındaki sesler ise 14 Hz ile 100 Hz arasındaki seslerdir. Konsantrasyon ve farkındalığı arttırır.

Binaural Ritimler Nasıl İşe Yarar?

Öncelikle takayım kulaklığımı uyurken dinlerim gibisinden düşünceleriniz varsa, o düşüncelerden sıyrılın. Araba kullanmak veya meditasyon yapmak gibi ciddiye alın. Önerilenler:

  • 15 – 30 dakika dinlenme süreleri
  • Dinlemek için sessiz ve sakin bir yer
  • Stereo kulaklıklar
  • Sabır

Terapist Deb Smith maksimum sonuç almak isteyenlerin 30 ile 45 gün arasında 15 dakika ile 30 dakika arasında bu meditasyonu yapmalarını öneriyor.

Şimdi buraya Spotify’dan birkaç binaural beats çalma listesi bırakıyorum.

 

 

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320019.php


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.