Bill Gates’in 1999 Yılında Yaptığı 15 Tahmin


Bill Gates, 1999 yılında ‘Düşünce Hızında Çalışmak’ adlı eserinde geleceğe dair tahminlerde bulunmuştu. Şimdi ise bu tahminlerin 15 tanesine ve Bill Gates’in ne kadar da isabetli bir tahmin yeteneğine sahip olduğuna bakalım.

1- Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Otomatik fiyat karşılaştırma servisleri olacak. Kullanıcılar, onlarca web sitesi arasında yorulmadan tek bir servis sayesinde fiyat karşılaştırması yapabilecek.

2- Mobil Cihazlar

İnsanlar istediği an istediği yerden, hem elektronik olarak işlerini görebilecekleri hem de insanlarla iletişim kurabileceği küçük cihazlar taşıyacaklar. Haberlere bakma fırsatları olacak, uçak seferlerine bakabilecek ve aynı zamanda finansal piyasalardan bilgi alabilecek.

3- Online Ödeme Yöntemleri ve Web Aracılığıyla Hızlı Sağlık Servisleri

İnsanlar internet üzerinden faturalarını ödeyebilecek, finansal durumlarını kontrol edebilecek ve internet üzerinden doktorlarıyla iletişime geçebilecek.

4- Kişisel Asistan ve Nesnelerin İnterneti

Kişisel refakatçiler geliştirilecek. Bu refakatçi, akıllı bir şekilde bütün cihazlarınızla senkronize biçimde çalışacak. Evdeyken, ofisteyken ya da başka bir yerden bu cihazların çalışma şekillerini değiştirebilecek. Asistan sizin elektronik postalarınızı okuyacak ve istediğiniz bilgiyi istediğiniz anda verecek. Bir markete gittiğinizde ne yemek yapmak istediğinizi söyleyeceksiniz, asistan da size gerekli olan malzemeleri söyleyecek.

5- Evinizi Online İzleyebilmek

Siz evde yokken, evinize gelen kişileri görebileceğiniz cihazlar yapılacak ve evinizi cihazlarınızdan izleyebileceksiniz.

6- Sosyal Medya

Arkadaşlarınız ve aileniz için özel web siteleri yaygınlaşacak. Bu siteler üzerinden onlarla hem sohbet edebilecek hem de etkinlik düzenleyebileceksiniz.

7- Otomatik Promosyon Önerileri

Bir tatil planladığınızda, bu tatil yerlerine yakın promosyonları gösteren yazılımlar üretilecek. Size çevrenizde yapabileceğiniz etkinlikleri, indirimli ürünleri ve istediğiniz bir ürünün ucuzunu size sunacak.

8- Canlı Spor Tartışma Siteleri

Televizyondan bir spor müsabakası izlerken, canlı olarak olanları tartışabileceğiniz platformlar olacak. Maç sırasında kimin kazanacağını tahmin etmeye çalıştığınız yarışmalar düzenlenecek.

9- Akıllı Reklamcılık

Cihazlar akıllı reklamlara sahip olacak. Sizin tercihlerinize ve isteklerinize göre karşınıza reklamlar çıkaracak.

10- TV Kanallarından İnternet Sitelerine Link Verilecek

Televizyon kanalları siz canlı yayın izlerken, sizi sitelere yönlendirecek. İzlediğiniz şeyle alakalı daha ayrıntılı bilgiye ulaşabileceksiniz.

11- Online Tartışma Kurulları

Bir şehrin yaşayanları, şehirde olan bitenler hakkında internet üzerinden tartışabilecek. Yerel yönetim, şehir planlama ve güvenlik gibi kendilerini etkileyen konularda fikir belirtebilecekler.

12- İlgi Alanlarınızla Alakalı Web Siteleri

Online cemiyetlerin çoğu bulunduğunuz alanla alakalı değil, kişisel ilgi alanlarınızla alakalı olacak.

13- Proje Yönetimi Yazılımları

Proje yöneticileri, internet üzerinden proje ekipleri oluşturabilecek. Ekipte olan kişilerden online olarak fikir ve öneri alabilecek.

14- Online İş Bulma Siteleri

İş arayan kişiler kendi ihtiyaçları, çıkarları ve kişisel özelliklerine göre işler bakabilecek. İnternet üzerinden iş başvurusu yapabilecek.

15- İşveren ve İşçilerin Bulunduğu Platformlar

Şirketler internet üzerinden sadece bir işlik teklifler yapabilecek. Normalde sık sık ihtiyaç duymadıkları işler için, iş bazlı ödemeli kişiler tutabilecekler. Böylelikle büyük masraflardan kurtulacaklar.

 

Zamanında belki de ‘yok artık’ dedirtmiş olabilecek bu fikirler, artık hayatımızın bir parçası. Bu tahminler 20 sene önce yapıldı ve artık Bill Gates’in öngördüğü ve içselleştirdiğimiz durumlar. Teknoloji bu kadar hızla gelişirken bakalım 20 sene sonra neler olacak?


Ferdi Özcan

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
0
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
1
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
0
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
1
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.