Beyin Gücünü Arttıran 10 Alışkanlık


Beyin gücünü artırmak, stratejik ve pratik düşünmek aslında sandığınızdan daha kolay. Bu alışkanlıklarla hem sağlam bir kafaya hem de sağlam bir vücuda nasıl sahip olacağımızı ve küçük değişikliklerle nasıl keskin bir zekaya sahip olabileceğimizi göreceğiz.

1) Spor Yapmak

Beyin egzersizi yapmak da zekâ gelişimi için yararlıdır ancak bilim adamlarına göre fiziksel egzersiz yapmak da beyin sağlığınız için aynı oranda, hatta daha da faydalıdır. Egzersiz yapmak kan dolaşımınızı hızlandırır ki bu da beyin fonksiyonlarının gelişmesine yol açar. Ayrıca hareket etmek vücudumuzun beyin hücreleri üretmesine yardımcı olan bir protein salgılamasına yol açar.Öte yandan vücutta glikoz ve yağlar hareket edildiğinde daha hızlı metabolize edilir, bu da beyninize ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlar. Spor yaptığınız zaman beyninize daha çok oksijen gider.

2) Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenin, vitamin, omega 3 ve antioksidan açısından zengin gıdalar tüketin.Balık, bitter çikolata, peynir, zeytinyağı, turp, soya, sarımsak, yeşil yapraklı sebzeler, somon, elma suyu, kuru incir, bıldırcın yumurtası tüketin. Bu gıdaların beynin üretkenliğini artırdığı bilinmektedir.
C vitamini yönünden zengin meyveleri, B vitamini içeren kuruyemişleri ve baklagiller ve süt ürünlerinde bulunan D vitaminini kesinlikle tüketin. Bu vitaminler beyin gücünüzün yüzde 10’a kadar gelişmesini sağlayacaktır.

3) Her gün kitap okumak

Beyin geliştirmenin en bilinen ve en klişe olan yolu ise kitap okumaktır, bu konuda bir sürü insan hemfikirdir. Kitap okumak beyninizdeki nöronların birbirine bağlanmasını destekler ve düşünsel gücünüzün gelişmesini sağlar.
Kitap okumak ayrıca kelime dağarcığınızı, empati yeteneğinizi ve analitik zekanızı yüzde 15 oranına kadar artırır. Özellikle dünya klasikleri ve romanlar bu konuda size yardımcı olacaktır.

4) Fikirlerinizi yazmak/ Günlük tutmak

Günlük tutmak beynin bilgileri daha uzun süreli tutabilmesine ve öngörülü olabilmesine yardımcı olur. Gün sonunda o gün içinde yaşanan olayları yazın ve bu olayları pozitif ve negatif duygular yaratanlar olmak üzere ikiye ayırın.
Ne yapmayı planladığınızı ve gerçekte ne yaşandığını not alın. Pozitif duygularınızı artırabilmek için neler yapmanız gerektiğini analiz edin. Ertesi sabah yazdıklarınızı okuyun.
Bir süre sonra beyniniz haftalar hatta aylar öncesinde yaşanan olayları hatırlayarak daha sonra yaşanacak olaylarda almanız gereken en doğru kararları alabilmenizi sağlayacaktır.

6) Yeteri kadar uyumak

Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için bireylerin günde 7-8 saat kadar uyumaları gerekir. Karanlık vücudun melatonin hormonu salgılamasını tetikler, bu hormon uykuda salgılanır ve vücut fonksiyonlarını düzenler.
Gün ışığı ise vücutta strese yol açan kortizol hormonunun salgılanmasını tetikler ki bu da uyku kalitesinin azalmasına, iştahın artmasına ve depresyona yol açar.Uyumak, beynin kendini yenilemesini, fonksiyonlarını sürdürebilmek için gereken enerjiyi üretebilmesini sağlar. Uykuda gün içinde edinilen bilgiler depolanır ve beyin fonksiyonları düzenlenir. Bu yüzden düzenli ve erken saatlerde uyumak, uyku düzenine sahip olmak beyin sağlığı için çok önemlidir.

7) Bulmaca Çözmek

Zekanızı geliştirmek için her gün gazetenizi okuduktan sonra bulmaca ekini mutlaka çözün. Kelime bulmacaları ve sudoku gibi bulmacalar hafızanızı artırmak ve beyninizi güçlendirmenin yanında Alzheimer hastalığı riskinizi de düşürecektir. Günde bir çengel bulmaca çözmek bile beyninize çok iyi gelecektir.

8) Bir Müzik Aleti Çalmayı Öğrenmek

Yalnızca müzik dinlemek bile beyinsel aktivitelerinizi geliştirebilir, ancak bir müzik aleti çalmak beyniniz için harika bir etkinliktir. Enstrüman çalmak beyninizdeki hemen hemen her bölgenin aynı anda çalışmasına sebep olur, özellikle de görsel, işitsel ve motor kortekslerin.
Müzik aleti çalmak beyinde spor yapmakla aynı performansın gerçekleşmesine yol açar. Ayrıca bir enstrüman çalmayı öğrenmek görsel, işitsel ve motor becerilerinizin gelişmesini sağlar ve zekâ geliştirir.

9) Zeka Oyunları Oynamak

İnternet üzerinden beyin geliştirmek için oynayabileceğiniz birçok zekâ oyunu bulunmaktadır. Öte yandan satranç, dama, briç vb. zekâ oyunları da beyin sağlığı için birebirdir.
Bu oyunları oynamak tıpkı bulmaca çözmek gibi beyninizi güçlendirecek, Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi azaltacak ve stratejik ve pratik düşünebilme yetinizi artıracaktır. Aynı zamanda hafızanız güçlenecek, dikkatiniz artacak ve beyninizin veri işleme hızı artacaktır.

10)Sosyalleşmek

Duke Üniversitesi bilim insanları düzenli olarak sosyal aktivitelerde bulunmanın Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi önemli ölçüde düşürdüğü keşfettiAyrıca arkadaşlarınızı, ailenizi ve sevdiklerinizi ziyaret etmek, bir kulübe üye olmak gibi sosyal aktivitelerin hafıza kaybını önlediğini ve hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı.
Ayrıca muhabbet etmek gibi basit eylemlerin beyin fonksiyonlarının iyileşmesine, zeka gelişimine, düşünce gücünün artmasına, aritmetik testlerde daha başarılı olmaya yol açtığı biliniyor. Yeni insanlarla tanışmak ise beynin üretkenliğini yüzde 10’a kadar artırabiliyor.

Kaynaklar:

15 Ways To Train Your Brain


https://brightside.me/inspiration-health/15-proven-ways-to-improve-your-brainpower-263910/


Beritan Aydoğdu

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
3
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
0
HAVALI
KALP KALP
3
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
0
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.