3D Yazıcı ve Teknolojisi


Gerçek hayattaki ölçüleriyle tıpa tıp aynı bir cismi dakikalar içinde ürettiğinizi hayal edin. Geçmişte bunu imkansız, daha doğrusu yapılması zor olarak değerlendirirdik. Fakat, yaşadığımız çağda bunun büyüyen teknolojideki yerini ve önemini görebiliyoruz. 3D yazıcı (Three dimensional printer) şu an yaygın olmasa da ilerleyen süreçte kullanım alanını genişletecek. Bununla birlikte fiyatlarının 100.000 TL olanlarının yanında 3.000 TL civarında olanlara da rastlanılabilir ki gelecekte fiyatlarında düşüş de mümkün.

Üç Boyutlu Yazıcı ile İki Boyutlu Yazıcının Ayrımı

Basitleştirerek düşündüğümüzde iki boyutlu yazıcılar, enini x ile, boyunu y ile tanımladığımız –iki boyutlu olarak adlandırılma sebebi- şu anda da kullanılan baskı araçlarıdır. Üç boyutlu yazıcı ise z (yükseklik) bileşenini de dahil ederek görselden ziyade bir cisim oluşturur. Burada bahsedilen cisim; demir veya tahta gibi değil, daha çok plastik bazlı diyebileceğimiz sert ve dayanıklı parçalardır.

Bu yazıcıların çalışma prensibi, yazılım ve birtakım çizim programlarının yardımıyla ileri-geri, sağa-sola, yukarı-aşağı hareket şeklindedir. Çizim programları milimetrik ölçü ve dizayn hususunda yardımcı olur. Ardından elektronik ve mekanik sisteme aktarır. Bu durumu takiben nasıl ki 2D yazıcı kağıda önce birinci satırdan yazar, buna benzer 3D yazıcı da ilk kattan yazmaya başlamakta.

3D Yazıcının Kullanıldığı Sektörler

Bu yenilik herhangi bir ev hanımının da işini kolaylaştırabilecekken buna paralel farklı sektörlerde de rol oynar. Bahsedilen sektörlere sanayi öncülük eder ki şu zamanlarda çokça rağbet gören bir üründür. Bu anlattıklarımıza tamamen zıt olan moda ve tasarım sektöründe de “giyilebilir teknoloji” trendiyle karşımıza çıkmakta. Kullanımı ve anlaşılması kolay olduğundan gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

3D’nin Öğrencilik Sektöründeki Yeri ve Öğrencilere Kattığı

Bizler üniversitede proje yaparken bilginin yanında araç-gereçlere de ihtiyaç duyarız. Bu da sanırsak 3D teknolojisinin bizi ilgilendiren kısmıdır. Bazı projeleri hayata geçirirken çoğu zaman zor bulduğumuz veya bulamadığımız parçalar olabilir. İşte buradaki nokta, kendi sahip olduğunuz sistemle neye ihtiyacınız varsa üretebileceğinizdir. Ürettiklerinizin arasında bir oyuncak da olabilir veya bir maket de. Sadece ihtiyaç duyduğunuz değil, hayal gücünüz neyi el verirse onu da üretmek mümkün.
Teknolojiyle her geçen gün hayatlarımız daha fazla değişiyor. Sahip olduğumuz işlerin yükleri azalırken karşımıza farklı durumlar çıkmakta. Buna rağmen önümüze gelen her yenilik bizlere daha fazla ilham ve hayal gücü veriyor. 3D teknolojisi şu an sağladığı kolaylıkla bizlere bu kapıyı açmaktadır. Önümüzdeki süreçte daha çok üretmek ve hayal etmek umuduyla…


Nergis İnkaya

Senin Tepkin ne?

MUTLU MUTLU
4
MUTLU
ŞAŞKIN ŞAŞKIN
0
ŞAŞKIN
ÜZGÜN ÜZGÜN
0
ÜZGÜN
HAVALI HAVALI
1
HAVALI
KALP KALP
2
KALP
DÜŞÜNEN DÜŞÜNEN
1
DÜŞÜNEN

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: